Nagy mennyiségű hegesztési füst és csiszolási por keletkezik a gyártás során?
Több munkaállomás van egy üzemcsarnokban?
Ha a kérdésekre igen a válasz, általában a központi elszívórendszerek jelentik a megfelelő, hatékony megoldást a levegő elszívására, tisztítására és szűrésére a műhelyben.
A következőkben ismertetünk néhány fontos szempontot, amelyeket a fémfeldolgozó vállalkozásoknak érdemes figyelembe venniük egy központi elszívórendszer beszerzése, munkába állítása során.
1. Szigorú követelményeknek megfelelő központi elszívórendszerek
Ha egy cég magas követelményeket támaszt a hegesztési füstelszívással és a porgyűjtéssel kapcsolatban, akkor a központi elszívórendszer a legkorszerűbb megoldás a számára a keletkező veszélyes anyagok magas koncentrációja és a munkaállomások száma miatt. A központi elszívórendszerek különösen alkalmasak például a hegesztőműhelyekben, csiszoló- és vágóüzemekben, képzési központokban és robotos gyártósorokon.
2. Kompatibilisek különböző gyűjtőeszközökkel
Az üzemek további területeken is alkalmazhatják a központi elszívórendszereket, mivel megfelelő csővezetékrendszerekkel összekapcsolhatóak
• (teleszkópos) elszívókarokkal;
• csiszolóasztalokkal;
• elszívóasztalokkal, vágóasztalokkal;
• szívótölcsérekkel.
3. Alacsony energiafogyasztás az elszívási teljesítmény automatikus szabályozásával és a levegő visszakeringetésével
A központi elszívórendszereket automatikus teljesítményszabályozóval célszerű felszerelni. Ez biztosítja, hogy a térfogatáram a tényleges igényeknek megfelelően jöjjön létre. Ha például a tíz munkaállomás közül csak öt működik, és ezekből kell szennyezett levegőt elszívni, a központi elszívórendszer maga szabályozza a teljesítményt. Így az üzemeltető minimális szinten tartja a működési, járulékos és energiaköltségeket.
Ráadásul minek fújjuk ki a megtisztított levegőt a szabadba, ha vissza is lehet forgatni azt? A központi elszívórendszerek üzemeltetésével a már felmelegített és megtisztított levegőt vissza lehet keringetni az üzemcsarnokba, így a fűtési költség is jelentősen csökkenthető.
Amennyiben rákkeltő anyagok is vannak a levegőben, akkor ez csak bizonyos feltételek teljesülése mellett valósítható meg.
4. A központi elszívórendszerek szűrői
Nemcsak a szennyezett levegő eltávolítása az elszívórendszer alapvető feladata, a leválasztás ugyanennyire fontos. Itt lépnek színre a szűrők.
Nagy mennyiségű veszélyes anyag hatékony kezeléséhez praktikus az öntisztító szűrő használata. Bár az így összeállított rendszereknek magas bekerülési költségük, a megtérülési rátájuk viszont hihetetlenül magas a szinte végtelen újrahasználhatóságuk és az alacsony járulékos költségek miatt.
Ilyen öntisztuló szűrők például az ePTFE szűrőmembránok.
5. IFA tanúsítás fontos a Cr/Ni hegesztéshez
Ha a központi elszívórendszer beszerzésekor a biztonság elsődleges az Ön számára, akkor keresse az Institute for Occupational Safety and Health (IFA) W3 tanúsítványát! Ha egy központi elszívórendszer megfelel a W3 osztályú hegesztési füstelszívás követelményeinek, akkor a tisztított levegőt még akkor is visszaforgathatjuk, ha például króm-nikkelacélok hegesztése során rákkeltő veszélyes anyagok kerülnek a levegőbe.
A W3 tanúsítvánnyal rendelkező központi elszívórendszerek tehát a legkorszerűbb megoldást képviselik a hegesztőipar számára.
6. Alacsony háttérzaj
A központi elszívórendszerek beszerzésekor a működési zajszint is fontos tényező: a berendezésnek a lehető legcsendesebbnek kell lennie. Jelenleg ez az érték a legmodernebb berendezések esetében legfeljebb 65 dB(A) körül van.
7. Időjárásálló változat is kapható
A központi elszívórendszer az üzemen kívül is elhelyezhető, így nemcsak a zajforrástól szabadulhat meg, hanem még többlethelyre is szert tehet, ahol további munkavégzés lehetséges.
A kezelő egy vezérlőpanel segítségével bentről is módosíthatja az elszívórendszer működési paramétereit.
8. A felhasználóbarát, automatizált vezérlés, folyamatos működtetés
A hegesztők munkáját megkönnyíti, ha a központi elszívórendszer könnyen kezelhető. Manapság lehetőség nyílik arra is, hogy a vezérlés automatizáltan működjön, további kiegészítőkkel felszerelve pedig akár távoli eléréssel is lehet szervizelni a berendezést.
A leállások idejét mindenki szeretné a lehető legrövidebb időre csökkenteni. Az automatikus, differenciálnyomás-szabályozott szűrőtisztítási eljárás biztosítja a folyamatos működést.
9. Tűzesetek ellen szikra-előleválasztó
A központi elszívórendszerek biztonságos üzembe helyezéséhez ajánlott egy felfelé irányuló szikra-előleválasztó beépítése is. Ez észleli és elnyeli a szikrákat, mielőtt azok eljuthatnának az elszívóberendezésig. Így megakadályozhatók a szűrőknél bekövetkező tűzesetek és a kapcsolódó rendszerhibák.
10. Központi elszívórendszerek biztonságos hulladékkezeléssel
Ezek az eszközök többre képesek a hegesztési füstök elszívásánál és szűrésénél. Az automatikus poreltávolítással a berendezések biztonságos termelési levegőt biztosítanak a veszélyes anyagokkal dolgozó gyártósorokon is. Ehhez olyan önálló porgyűjtő tartállyal kell rendelkezniük, amely tisztítható és teljesen szennyeződésmentessé tehető.
11. A központi elszívórendszerek tervezését bízza szakemberre!
A túl- vagy alulméretezett rendszer akár gazdasági kárt is okozhat a vállalatnak. Ezért az üzemcsarnokban a szükséges levegőáram kiszámítását, az elszívórendszer megtervezését és telepítését mindig bízzuk szakemberre.